| Lugar de origem: | China |
|---|---|
| Marca: | Tonking |
| Certificação: | ISO, HACCP, KOSHER, HALAL |
| Número do modelo: | Extrato de TK-Gardenia Jasminoides |
| Quantidade de ordem mínima: | 1kg |
| Detalhes da embalagem: | 1 kg/saco, 25 kg/tambor ou personalizado |
| Tempo de entrega: | 3-5 dias úteis |
| Termos de pagamento: | T/T, Western Union, Moneygram |
| Habilidade da fonte: | 3000kg por mês |
| Aparência: | Pó amarelo marrom | Parte usada: | Fruta |
|---|---|---|---|
| Tamanho da malha: | malha 80 | Ensaio: | 10:1, Geniposido 10% |
| Aplicativo: | Suplementos de saúde | Prazo de validade: | 24 meses |
| Destacar: | Gardenia Jasminoides extract powder,Geniposide powder 10%,Chinese herb plant extract |
||
Natural Chinese Traditional Herb Gardenia Jasminoides Extract 10% Geniposide Powder
What is Gardenia Extract?
Gardenia jasminoides extract is derived from the fruit (or occasionally the flower) of Gardenia jasminoides Ellis, a plant in the Rubiaceae family. It has been widely used in traditional Chinese medicine for centuries and is now gaining attention in nutraceutical, pharma, and cosmetic industries.
The main active ingredients in gardenia extract, such as Geniposide, Genipin, etc., have anti-inflammatory, liver protective, and neuroprotective effects.
Key Bioactive Compounds of Gardenia Jasminoides Extract
Geniposide – the most abundant iridoid glycoside
Crocin – a water-soluble carotenoid responsible for the yellow-orange color
Genipin – an aglycone derivative of geniposide
|
Product Name:
|
Gardenia Jasminoides Extract Powder
|
| Part Used | Fruits |
|
Spec./Purity:
|
Geniposide 10% 10:1~20:1 extract powder |
|
Appearance:
|
Brown yellow to light yellow powder
|
| Grade | Food grade, cosmetic grade, medicine grade |
|
Shelf Life:
|
24 months
|
|
Package:
|
1kg/ Bag, 25kg/Fiber Drum
|
|
Application
|
1. Functional foods
2. Healthcare supplement 3. Medicine field
4. Beverage
5. Cosmetics
|